Проучване показва любопитни факти за родителството и лъжата
Илюстрация: Guliver / iStock
Аня Самек от Университета в Южна Каролина е провела интересен експеримент с родители доброволци. Всеки от тях е помолен да се включи в лесна игра, в която участниците трябва да хвърлят по две монети. Ако и двете паднат на една и съща страна – да кажем, тура – доброволецът печели.
Каква е уловката?
Никой не наблюдавал как падат монетите. Разчитало се на честната дума на участниците. По закона на вероятностите монетите биха паднали на една и съща страна в 25% от случаите. И тук вече станало ясно, че хората много лъжат, защото печелели при 40% от хвърлянията. Излязло, че едни 15% от родителите мамели за резултата си.
Самек и нейните колеги Даниел Хаусър, Джон Лист, Марко Пиовесан и Джо Уинтър решили да поканят и децата да играят заедно с родителите си. Оказало се, че възрастните лъжели по-малко, когато играели заедно с хлапетата си. Явно се опитвали да дадат добър пример на децата, като не мамят в играта. И това е прекрасно.
Само че и тук има уловка.
Откритието на учените е, че полът на детето имал значение за това дали родителят ще каже истината, или не. Възрастните били склонни да са по-честни, ако детето в стаята е момиче. Един вид, родителите искали да възпитат честност в дъщерите си, но не и в синовете си. Защо това е така, все още не е ясно, но вече има проучвания, които доказват, че по принцип жените се придържат към по-високи етични стандарти.
Друго, което открили Самек и колегите ѝ във връзка с лъжата и родителството, е, че майките и бащите са по-склонни да излъжат, когато са сами и когато смятат, че детето им ще има полза от това. Излиза, че понякога лъжата и измамата може и да са форми на любов и алтруизъм.
Елисавета Цалова от подкаст на npr.org
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари